صنایع دستی گیلان

1398/6/6

 

صنایع دستی استان گیلان، معرفی انواع و خرید مستقیم از کارگاه های تولید صنایع دستی فروشگاه اینترنتی گیلانی کالا(بروزرسانی در تاریخ ۹۹/۰۹/۲۶)

شرایط خاص آب و هوایی گیلان، موقعیت جغرافیایی و سابقه چندین هزار ساله مردم این سرزمین در هنر و صنعت موجب شده که گیلان دارای صنایع دستی متنوعی باشد.

پیشرفت کارگاه های تولید صنایع دستی، مواد اولیه مناسب و استفاده از ایده های جدید باعث خلق اثار بسیار زیبایی در رشته های مختلف صنایع دستی گیلان از جمله حصیربافی، مرواربافی، بامبوبافی، سفالگری و ...شده است.

توجه: در ادامه با انواع صنایع دستی استان گیلان آشنا شده و شما می توانید با کلیک بر روی تصاویر محصولات وارد بخش همان نوع از صنایع دستی شده و اقدام به خرید نمایید.

 

1-حصیر بافی:

 حصیر بافی یکی از صنایع دستی بسیار کهن و بومی استان گیلان به شمار می آید که مواد اولیه برای بافت آن از انواع گیاهان خودرو (سوف، لی، کنف و…) می باشد. از جمله محصولاتی که هنرمندان گیلانی با این مواد اولیه تولید می کننده عبارتند از انواع کیف ها، سبدها، زیر انداز ها و ...

با رونق گرفتن حصیربافی در استان گیلان، کلاس های آموزشی حصیر بافی گسترش یافته و تولیدات زیبا و نوآورانه جای محصولات قدیمی را گرفته و همین موضوع باعث جذابیت و زیبایی هر چه بیشتر محصولات حصیری گردیده است.

برای خرید محصولات حصیر بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

2- مروار بافی:

 یکی از صنایع بسیار رایج و متداول استان گیلان که جنبه های کاربردی هم در زندگی روزمره مردم دارد ‏مروار بافی می باشد. مواد اولیه برای تولید، مروار می باشد. مروار نوعی از گونه های درخت بید بوده که به اختصار نام سرخ بید را بر آن نهاده اند و از آن در جهت تهیه و تولید انواع محصولات سنتی و کلاسیک استفاده می شود.

 

برای خرید محصولات مروار بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

3- بامبو بافی:

بامبوبافي يك نوع دیگر از صنايع دستي استان گيلان است كه مواد اوليه آن از قسمت های بالایی گیاه ني خيزران بدست مي آيد. شروع کار بامبو بافي از حدود يكصدسال پيش با کشت چاي در گيلان رواج يافت و مهمترين مرکز توليد آن لاهيجان است. بامبو در مناطقی که بسیار مرطوب است، مي رويد و محصولات آن هم جنبه تزييني و هم كاربردي دارد.

امروزه بامبو بافی در گیلان با بکارگیری اساتید مجرب در زمینه آموزش و مواد اولیه مناسب در تولید، دچار تغییرات بسیار زیادی شده است که به موجب آن محصولاتی بسیار زیبا و مقاوم تولید شده که نمونه ای را در زیر مشاهده می کنید.

برای خرید محصولات بامبو بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

4- صنایع چوب و بامبو:

 گیاه بامبو که در فارسی به آن نی یا خِیزَران نیز گفته می شود، علوفه ای زیبا، خودرو، سریع الرشد، است و از مهمترین ویژگی های آن سبکی، ظرافت، انعطاف پذیری در کنار استحکام بالا می باشد.. استحکام توأم با سبکی بامبو و انعطاف پذیری آن، این گیاه را به یکی از بهترین مواد اولیه برای تولید صنایع دستی در استان گیلان تبدیل کرده است.

از دیگر ویژگی این گیاه می توان به مقاوم بودن آن در برابر رطوبت اشاره نمود. چوب بامبو رطوبت را جذب نمی کند در نتیجه ترک نمی خورد، پوسته پوسته نمی شود و کپک و باکتری روی آن رشد نمی کند.

برای خرید محصولات چوب بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

5- عروسک سازی:

ساخت انواع عروسک های دست ساز در گیلان رونق بسیار زیادی دارد به تازگی هنرمندان گیلانی اقدام به تولید عروسک های با مدل های طرح روسی نموده اند این نوع عروسک با ظاهری بامزه و فانتزی با مواد اولیه مانند: پارچه لطیف، موهای مصنوعی، چرم، الیاف و... ساخته می شود و ظاهر جذاب و شبیه واقعیت این عروسک همه ی گروه های سنی را به خود جذب میکند.

برای خرید محصولات عروسک بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

6- صنایع دستی سرامیک:

 سفال یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین دست‌ساخته‌های هنری بشر است که در آغاز کار سفالگری تاکنون هم چنان پایدار مانده است. مردم سرزمین ایران به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن بر سر راه شاهراه تمدن‌ها، نه تنها از نخستین سازندگان آثار سفالی بوده‌اند بلکه چیره دست‌ترین سازنده به شمار می‌رفته‌اند.برای معرفی سرامیک باید گفت که عبارتست از هنر و علم ساختن و کاربرد اشیای جامد و شکننده‌ای که ماده اصلی و عمده آن خاک‌ها می‌باشند. (این خاک‌ها شامل: کائولن و خاک سفال است).

در استان گیلان کارگاه های تولید سرامیک در حال فعالیت می باشند و هنرمندان گیلانی با استفاده از روش ها و تکنیک های خلاقانه محصولات سرامیکی زیبا و مدرن تولید می کنند.

برای خرید محصولات سرامیک بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

7- ماکت و تابلو برجسته

در این نوع از صنایع دستی در ابتدا مشتری تصویر و یاعکس مربوط به مکان مورد نظر خود را جهت ساخت ماکت و یا تابلو برجسته به گیلانی کالا تحویل می دهد و بعد از بررسی تصویر توسط کارشناسان گیلانی کالا، هماهنگی های لازم با مشتری جهت شروع ساخت ماکت انجام می پذیرد.

برای دیدن نمونه کارهای ماکت و تابلو برجسته بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

 

نام نویسنده تیم تولید محتوا فروشگاه آنلاین گیلانی کالا